Skip to content

98 Irwin PlLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$377,550
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block1803
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,196
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
26%
Improvement Value:$227,500
74%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.0%
2024$9,287+3.2%
2023$9,003+1.4%
2022$8,877+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$377,550
DeedBook 6099, Page 728

Property Sale

SaleMulti
$367,000
DeedBook 5306, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4478, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 2674, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 2435, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1940