Skip to content

81 Smithfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block1804
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,614
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
38%
Improvement Value:$136,300
62%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+2.0%
2024$6,625+3.2%
2023$6,422+1.4%
2022$6,332+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,614DeedBook 6380, Page 1880Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 6042, Page 731

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5125, Page 95

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2966, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1958