Skip to content

85 Smithfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 12, 2009

Property Information

Block1804
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,740
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
37%
Improvement Value:$137,500
63%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+2.0%
2024$6,661+3.2%
2023$6,457+1.4%
2022$6,367+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6018, Page 86

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4244, Page 175

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2429, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1958