Skip to content

59 Smithfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 5, 1998

Property Information

Block1804
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,936
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
33%
Improvement Value:$167,300
67%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+2.0%
2024$7,566+3.2%
2023$7,334+1.4%
2022$7,232+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3441, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1958