Skip to content

13 Smithfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1975

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block1804
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,376
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
35%
Improvement Value:$157,300
65%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,466+2.0%
2024$7,317+3.2%
2023$7,093+1.4%
2022$6,994+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3815, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1975