Skip to content

2295 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block1804
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,614
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
35%
Improvement Value:$138,300
65%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+2.0%
2024$6,275+3.2%
2023$6,083+1.4%
2022$5,998+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 6264, Page 506Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3900, Page 270

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2516, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1958