Skip to content

46 Devon Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block1804
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
36%
Improvement Value:$150,400
64%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+2.0%
2024$7,083+3.2%
2023$6,866+1.4%
2022$6,770+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,614DeedBook 6575, Page 1215Recorded11/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1958