Skip to content

22 Devon Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$21,631
Last Sale Date
Apr 5, 2003

Property Information

Block1804
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,220
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
40%
Improvement Value:$121,300
60%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+2.0%
2024$6,136+3.2%
2023$5,948+1.4%
2022$5,865+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$21,631
DeedBook 4491, Page 21

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 3670, Page 132

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2443, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1923