Skip to content

12 Devon Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Nov 19, 1996

Property Information

Block1804
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
35%
Improvement Value:$153,100
65%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246+2.0%
2024$7,101+3.2%
2023$6,884+1.4%
2022$6,788+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3143, Page 77

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2726, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1920