Skip to content

147 Roxboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block1901
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,792
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
33%
Improvement Value:$174,400
67%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+2.0%
2024$7,894+3.2%
2023$7,652+1.4%
2022$7,545+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$362,000
DeedBook 5901, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$343,500
DeedBook 4593, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3684, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1940