Skip to content

105 Roxboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block1901
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,344
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
35%
Improvement Value:$155,100
65%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,398+2.0%
2024$7,250+7.0%
2023$6,778+1.5%
2022$6,680+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,344DeedBook 6512, Page 217Recorded1/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963