Skip to content

156 Eldridge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block2312
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,792
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
40%
Improvement Value:$117,000
60%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+2.0%
2024$5,890+3.2%
2023$5,709+1.4%
2022$5,630+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5907, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2386, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1930