Skip to content

159 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Jan 22, 2007

Property Information

Block1903
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,382
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
38%
Improvement Value:$134,600
62%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,726+2.0%
2024$6,591+3.2%
2023$6,389+1.4%
2022$6,300+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5586, Page 211

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5192, Page 246

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3700, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1930