Skip to content

139 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2004

Property Information

Block1903
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,378
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
30%
Improvement Value:$197,000
70%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+2.0%
2024$8,525+3.2%
2023$8,264+1.4%
2022$8,149+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936