Skip to content

163 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$588,500
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block1903
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,712
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
31%
Improvement Value:$183,400
69%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+2.0%
2024$8,073+3.2%
2023$7,825+5.9%
2022$7,388+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$588,500
Sq Ft1,712DeedBook 6598, Page 765Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5118, Page 96

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4364, Page 179

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 2598, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1932