Skip to content

54 Gedney Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block1907
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,180
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
40%
Improvement Value:$122,900
60%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,345+2.0%
2024$6,218+3.2%
2023$6,027+1.4%
2022$5,943+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4831, Page 42

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4015, Page 285

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2490, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1954