Skip to content

1130 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1922

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Mar 25, 2017

Property Information

Block1905
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,640
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
35%
Improvement Value:$147,100
65%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+2.0%
2024$6,861+3.2%
2023$6,651+1.4%
2022$6,559+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 6281, Page 673Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 4505, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1922