Skip to content

68 Northbrook Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$299,500
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block1316
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,694
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
32%
Improvement Value:$152,900
68%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+2.0%
2024$6,807+3.2%
2023$6,598+1.4%
2022$6,506+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$299,500

From:

To:

DeedBook 6343, Page 564Recorded10/2/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2415, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1920