Skip to content

Harding Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block2001
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,060
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
41%
Improvement Value:$120,200
59%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+2.0%
2024$6,184+3.2%
2023$5,995+1.4%
2022$5,911+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3337, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1963