Skip to content

1344 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Nov 4, 1992

Property Information

Block2405
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,050
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
44%
Improvement Value:$104,000
56%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,753+2.0%
2024$5,638+3.2%
2023$5,465+1.4%
2022$5,389+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2632, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1955