Skip to content

25 Texas Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block2001
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORES
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage2,034
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
57%
Improvement Value:$143,100
43%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,381+2.0%
2024$10,174+3.2%
2023$9,862+1.4%
2022$9,725+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,034DeedBook 6452, Page 1316Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4156, Page 244

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2312, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1960