Skip to content

50 Ditmars AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 13, 2021

Property Information

Block2005
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,329
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
26%
Improvement Value:$238,700
74%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,016+2.0%
2024$9,815+3.2%
2023$9,515+1.4%
2022$9,382+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,329DeedBook 6446, Page 1449Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 4870, Page 91

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2467, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1954