Skip to content

40 Texas AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$99,750
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block2005
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
69%
Improvement Value:$34,400
31%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,408+2.0%
2024$3,340+3.2%
2023$3,237+1.4%
2022$3,192+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$99,750
DeedBook 6126, Page 902

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4546, Page 297

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4194, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1940