Skip to content

5 Johnson Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block2005
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
43%
Improvement Value:$130,600
57%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+2.1%
2024$6,712+3.3%
2023$6,498+1.5%
2022$6,404+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,176DeedBook 6581, Page 964Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1962