Skip to content

108 Coolidge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block2006
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
39%
Improvement Value:$121,300
61%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,159+8.0%
2024$5,702+3.2%
2023$5,527+1.4%
2022$5,450+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,080DeedBook 6526, Page 751Recorded6/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6054, Page 961

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2655, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2375, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1950