Skip to content

120 Hughes AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block2009
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,024
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
45%
Improvement Value:$101,400
55%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728+2.0%
2024$5,614+3.2%
2023$5,442+1.4%
2022$5,366+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,024DeedBook 6584, Page 1405Recorded3/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 6156, Page 1449

Property Built

Built

Year Built: 1954