Skip to content

114 Coolidge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block2006
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
40%
Improvement Value:$119,700
60%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,202+7.3%
2024$5,781+3.2%
2023$5,603+1.4%
2022$5,525+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 4590, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1952