Skip to content

150 Coolidge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block2006
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
32%
Improvement Value:$168,000
68%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,453+3.2%
2023$7,225+1.4%
2022$7,124+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,068DeedBook 6599, Page 1133Recorded8/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920