Skip to content

102 Gedney RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block1906
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
39%
Improvement Value:$132,900
61%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+2.0%
2024$6,227+3.2%
2023$6,036+1.4%
2022$5,952+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,040DeedBook 6574, Page 55Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 5151, Page 238

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4141, Page 278

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 2290, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1950