Skip to content

56 J Russel Smith RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block201
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,519
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
22%
Improvement Value:$128,100
78%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+2.0%
2024$4,985+3.2%
2023$4,832+1.4%
2022$4,765+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 5363, Page 189

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 3558, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1999