Skip to content

10 Conrad CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block201
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
23%
Improvement Value:$127,500
77%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,130+2.0%
2024$5,028+3.2%
2023$4,874+1.4%
2022$4,806+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,456DeedBook 6454, Page 1592Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2843, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 2507, Page 109