Skip to content

8 Conrad CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Aug 6, 1992

Property Information

Block201
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,932
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
18%
Improvement Value:$169,600
82%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+2.0%
2024$6,315+3.2%
2023$6,121+1.4%
2022$6,036+24.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 2613, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1991