Skip to content

24 J Russel Smith RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block201
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,255
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
23%
Improvement Value:$119,900
77%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,824+2.1%
2024$4,727+3.2%
2023$4,582+1.4%
2022$4,518+1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 4572, Page 240

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69