Skip to content

37 Colonial Lake DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1975

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block2101
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,154
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
31%
Improvement Value:$200,000
69%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,935+2.0%
2024$8,756+3.2%
2023$8,488+1.4%
2022$8,369+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft2,154DeedBook 6250, Page 1213Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6167, Page 1229

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 4927, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1975