Skip to content

73 Hopatcong DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1970

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block2101
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
30%
Improvement Value:$211,400
70%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,334+2.0%
2024$9,147+3.2%
2023$8,867+8.5%
2022$8,172+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$373,000
Sq Ft2,264DeedBook 6402, Page 315Recorded4/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970