Skip to content

84 Hopatcong DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1970
Church/Charitable

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 26, 2007

Property Information

Block2101
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionGROUP HOME
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
35%
Improvement Value:$144,600
65%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$5,539+5.4%
2009$5,255+4.1%
2008$5,048+2.5%
2007$4,923+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5588, Page 112

Property Sale

Sale
$112,750
DeedBook 3741, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1970