Skip to content

15 Huron WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block2201
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
30%
Improvement Value:$174,900
70%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726+2.0%
2024$7,572+3.2%
2023$7,340+1.4%
2022$7,238+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3311, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1966