Skip to content

12 Huron WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block2203
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5F G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
27%
Improvement Value:$209,000
73%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+2.0%
2024$8,719+18.4%
2023$7,363+1.4%
2022$7,261+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,990DeedBook 6480, Page 1588Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2850, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1967