Skip to content

26 Ontario WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block2204
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
30%
Improvement Value:$190,400
70%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,402+2.0%
2024$8,234+3.2%
2023$7,981+1.4%
2022$7,870+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,122DeedBook 6498, Page 1982Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4366, Page 258

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 2592, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1967