Skip to content

8 Ontario WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block2205
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
27%
Improvement Value:$215,500
73%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,136+2.0%
2024$8,953+3.2%
2023$8,679+12.3%
2022$7,725+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 6418, Page 1015Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6091, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1967