Skip to content

1 Lucerne DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block2205
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF-2 G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
32%
Improvement Value:$171,200
68%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+2.0%
2024$7,645+3.2%
2023$7,410+1.4%
2022$7,307+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3588, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1967