Skip to content

2564 Brunswick Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block2206
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage9,356
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,100
31%
Improvement Value:$774,800
69%
Total Assessment$1,127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,942+2.0%
2024$34,243+3.2%
2023$33,194+1.4%
2022$32,732+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft9,356DeedBook 6511, Page 1564Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4395, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1960