Skip to content

151 Hazelhurst AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block2302
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
26%
Improvement Value:$219,300
74%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+2.0%
2024$8,996+45.3%
2023$6,192+5.7%
2022$5,856+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,508DeedBook 6529, Page 1060Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,508DeedBook 6509, Page 1093Recorded12/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968