Skip to content

273 Fieldboro DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block1902
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
30%
Improvement Value:$191,100
70%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+2.0%
2024$8,334+3.2%
2023$8,079+1.4%
2022$7,966+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000
Sq Ft1,540DeedBook 6535, Page 1716Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 3623, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1963