Skip to content

29 Newberry AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Oct 19, 1989

Property Information

Block2311
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
29%
Improvement Value:$176,200
71%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+2.0%
2024$7,502+3.2%
2023$7,272+1.4%
2022$7,171+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2506, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1985