Skip to content

49 Albermarle RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1955
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 10, 2021

Property Information

Block2325
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,911
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
33%
Improvement Value:$134,800
67%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196+2.0%
2024$6,072+3.2%
2023$5,886+1.4%
2022$5,804+1.3%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-002374-26

ActiveMulti
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Also covered by this case

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1955