Skip to content

528 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block1401
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,946
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
29%
Improvement Value:$184,500
71%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+2.0%
2024$7,936+3.2%
2023$7,693+1.4%
2022$7,586+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4138, Page 9

Property Sale

Sale
$145,400
DeedBook 3002, Page 120

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2295, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1960