Skip to content

175 Fieldboro Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1955

Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block2402
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,852
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
37%
Improvement Value:$141,600
63%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,943+2.0%
2024$6,804+3.2%
2023$6,595+1.4%
2022$6,503+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955