Skip to content

164 Millerick Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block2402
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,654
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
31%
Improvement Value:$186,400
69%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+2.0%
2024$8,203+1.8%
2023$8,055+28.3%
2018$6,277+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,654DeedBook 6509, Page 1250Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 6056, Page 597

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4639, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1920