Skip to content

1398 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2012

Property Information

Block2405
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,264
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
39%
Improvement Value:$140,500
61%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+2.0%
2024$6,943+3.2%
2023$6,731+1.4%
2022$6,637+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940